Výměna – opravdový příběh

Příběh, který se chystám vyprávět, má dvojí rozměr. Jednak jde o zajímavý příklad prodeje ze světa realit a trochu demonstruje prostředí, ve kterém jako realitní makléři pracujeme, ale mnohem silnější a inspirativnější je rovina lidská, která mě absolutně uchvátila a vlastně ovlivnila i celou moji další realitní kariéru, protože mi pomohla odpoutat se od zažitých realitních klišé a ukázala, že když se chce, všechno je možné.

            Psal se rok 2016, bylo to někdy brzy na jaře a já potřebovala nabrat pár nemovitostí do nabídky. Oslovila jsem proto mailem soukromého prodejce stavební parcely s nabídkou spolupráce. K mé velké radosti zanedlouho přišla odpověď a brzy jsem již měla možnost poznat starší paní H., která dostala za úkol prodat synův pozemek v jednom menším městečku na Šumpersku. Člověk míní a život mění, syn místo stavby rodinného domu začal pracovat v Německu, a proto se rozhodl pozemek dále nedržet. Veškeré informace, které jsem potřebovala, jsem získávala jen velmi obtížně a opatrně. Později se mi paní H. dokonce přiznala, že na začátku používala při komunikaci se mnou falešnou identitu. Vše pramenilo z obrovské nedůvěry, která byla patrná z každého jejího slova. Postupně jsem však odhalila, odkud vítr vane. Pozemek byl již dlouhou dobu v nabídce jisté realitní kanceláře a stále se nedařilo najít kupce. Scénář práce RK byl klasický – návštěva makléře, 3 fotky pozemku a 2 věty v inzerci, hlavně podpis výhradní smlouvy a pak už jen čekání na provizi. Paní H. byla velice nespokojena s komunikací a vlastně vůbec se vším, co se dělo okolo synova pozemku. Vzhledem k tomu, že se již blížila lhůta platnosti smlouvy, dohodly jsme společně postup, jak se ze spolupráce s touto RK bezpečně vyvázat a zahájily jsme kroky vedoucí k prodeji pozemku. Bylo velice příjemné sledovat, jak se postupem času buduje mezi námi důvěra, často je scénář takový, že z počátku úsečné pohledy prodávajícího po dokončení obchodu střídá vřelé tisknutí ruky a také další doporučení mých realitních služeb známým i rodině. Chtěla bych podotknout, že podobná atmosféra často doprovází prodeje nemovitostí, prodávající jsou znegováni přístupem některých makléřů, jejich nekvalitou a je těžké je přesvědčit, že nelze házet všechny makléře do jednoho pytle.

Abych to ale dokončila, poměrně rychle jsme slavily úspěch, během měsíce jsme již podepisovaly rezervaci se zájemkyní, která měla tak divoký a odvážný plán, že jsem sama příliš nevěřila, že má naději na úspěch.

            Zde se příběh láme do své druhé, také realitní, ale zároveň inspirativní poloviny. Naše zájemkyně, vitální paní S. v letech vrazila do prodeje jako uragán. V životní etapě, kdy si běžně lidé už pomalu užívají klidu, ona si usmyslela, že si koupí pozemek, postaví si na něm mobilheim, svůj byt prodá a z výtěžku bude vše financovat. A samozřejmě chce vše udělat tak, aby bylo možné přestěhovat se přímo z bytu do nového domu. Jako člověk znalý problematiky podobných akcí typu kulový blesk, kdy hraje roli celá řada neznámých, které mohou záměr narušit, jsem velice opatrně na tato úskalí paní S. upozornila, a jak se říká, pak už jen připravovala prodej pozemku a zvědavě čekala, co se bude dít. Byl to mj. jeden z mých prvních kontaktů s alternativním typem bydlení, a proto jsem s enormním zájmem sledovala, jak se bude tato akce vyvíjet. Paní S. začala velice neohroženě zajišťovat vše potřebné okolo koupě mobilheimu. Pozemek jsme měly v podstatě vyřešený, tam vše probíhalo hladce, protože majitel byl překvapen rychlostí prodeje a velice nadšeně spolupracoval. Teď šlo o to prodat byt, ve kterém toho času paní S. bydlela. Jednalo se o velice zajímavý atypický cihlový byt o dispozici 3+1 v menším bytovém domě o několika málo jednotkách téměř v centru města. Rok 2016 vnímám jako zlomový z pohledu růstu cen a změn na realitním trhu, když jsme tedy konzultovaly kupní cenu, na svoji dobu byla ještě spíše nad hranicí maximální kupní ceny. Kupce se ale podařilo k mému překvapení a zároveň potěšení nalézt také dost rychle, zájem totiž projevil jeden z obyvatel sousedních bytů. V tomto procesu jsem figurovala spíše jako poradní hlas, oficiální spolupráce v této věci nenastala a velmi aktivní byl spíše kupec. Zajistit tedy návaznost jednotlivých procesů, termínů, smluv, financování, stěhování atd. bylo možné jen v omezené míře. Řítili jsme se všichni do neznámých vod a výsledek byl trochu nejistý.

            Paralelně probíhala také jednání i v rámci umístění nového domu na zakoupeném pozemku. Jak už to dnes často bývá, představy stavebníků a realita úřadů se diametrálně odlišují, a tak se stalo, že původní projekt úřad nepovolil. Co tedy teď, obchod běží, je potřeba najít nějakou jinou variantu. Paní S. to sice trochu rozhodilo, ale v žádném případě nezastavilo. Zakrátko přišla s náhradním řešením, a tím se stala modulová kontejnerová stavba rodinného domu o velikosti cca 60 m2. Zájemkyně tady využila svých dlouholetých kontaktů a náhradní řešení, které splňovalo požadavek na rychlost, pořizovací cenu a provozní náklady bylo na světě. Tento projekt už se přes úřady protlačit podařilo, i když probíhal boj s projektantem, který musel několikrát do dokumentace zasahovat a opravovat. Bojovalo se také při prodeji bytu, z kupce-souseda se vyklubal velmi arogantní člověk, se kterým bylo problematické, jakkoliv komunikovat a cokoliv dojednat. Šlo zde hlavně o úhradu kupní ceny bytu, která šla přímo na koupi pozemku, a tím pádem se celá věc týkala chtě nechtě také mě. Zkrátka, užily jsme si s paní S. svoje, ale nakonec jsme dohody dosáhly. Kupní cena byla uhrazena včas, dokonce se podařilo vyjednat, že stěhování z bytu proběhne nestandardně až za pár měsíců, tedy přímo do nového domu. Obchody doběhly a já jsem za pár měsíců přijela paní S. navštívit a zjistit, zda je vše tak, jak má být. A opravdu to tak bylo. Hned po příjezdu se na mě usmál sympatický malý domek tak odlišný od okolní zástavby, že nebylo možné jej přehlédnout, vnitřní dispozice maximálně promyšlená a funkční, přitom na tak malém prostoru, který je dokonce menší než kdejaký panelákový byt. Majitelka sice vyčerpaná z vyřizování, ale šťastná, protože se jí povedl husarský kousek, a to vyměnit byt za rodinný dům na krásném 900 m2 pozemku! A vězte, že když jsem zpočátku mluvila o tom, že jde o paní v letech, ona mi jistě odpustí, když odhalím, že to bylo přesně 68 let. A co víc, od A do Z si téměř vše byla schopna naplánovat a zařídit úplně sama a svůj sen o rodinném domku si splnila stylem start – cíl. Oceňuji hlavně ten elán a energii, se kterou se do toho pustila, nebála se jít do něčeho nezvyklého, nového, zvláště s ohledem na věk je takovýto přístup spíše výjimkou. Protože co není zděné, jako by nebylo a nedej bože elektrické vytápění domu – katastrofa sama.

            Na začátku jsem měla pochybnosti o tom, zda se toto vše dá zrealizovat, protože jsem byla až příliš uvázaná do stereotypů prodeje. Díky této zkušenosti už ale nic nepovažuji za nemožné, pochopila jsem, že těch cest, jak dosáhnout cíle je nepřeberné množství. O minimalismu v bydlení a využití prostoru jsem začala přemýšlet tak intenzivně, že mě později inspiroval i při řešení mého vlastního bydlení a natolik se osvědčil, že jsem se stala jeho velkým propagátorem a ovlivnil také moji další práci. Paní S. jsem fandila od začátku, a i když se našlo pár třecích ploch, vše dopadlo, jak nejlíp mohlo, paní S. se stále věnuje zvelebování domku i zahrady a je vidět, že si to prostě užívá. Pokaždé, když tady v pracovní pauze přibrzdím na kávu, najdu nějaký ten nový prvek okolo domu.

            Chtěla bych tímto také dodatečně poděkovat za tuto zkušenost, kterou jsem docenila až po určité době a vnímám ji pro sebe jako zásadní. Jedna z věcí, která mě na naší práci velice baví je právě setkávání se s podobně zajímavými lidmi, díky kterým se stále učíme něco nového, formujeme se a posouváme se dál.

            Ještě taková malá třešnička na dortu. V průběhu této akce kulový blesk jsme zjistily, že pozemek, který si paní S. zakoupila pro výstavbu domu přímo sousedí s domem, kde bydlí její synovec, který tetě rád někdy pomůže :).

Mgr. Veronika Chládková

777 162 300

veronika.chladkova@nextreality.cz

https://www.dumsnu.com

Chcete prodat nemovitost?

Vyplňte formulář a já se Vám ozvu.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.