PRODÁNO

For sale, luxurious flats, Teplice nad Bečvou, Czech Republic

Virtuální prohlídka

Fotogalerie

Popis nemovitosti

Nabízím Vám exkluzivně ke koupi družstevní byt ve zvýšeném 1.NP/4.NP cihlového domu. Byt se nachází v centru města Příbor. Podlahová plocha bytu je 51 m2, příslušenství sklep 2 m2. Byt je ve velmi pěkném udržovaném stavu, rekonstruován zhruba před 10ti lety, plastová okna, nový el. bojler na ohřev vody, podlahy parkety, PVC a keramická dlažba. Dům je po celkové revitalizaci, nová střecha, stupačky a zateplení domu ze dvou stran. V domě se nachází kočárkárna, kolárna. Výborná lokalita s veškerou občanskou vybaveností – naproti domu mateřská škola, kousek základní škola, gymnázium, autobusové zastávky, obchod, lékárna a vše co k životu potřebujete. Parkování před domem. Autem 15 minut do Frýdku-Místku, 15 minut do Nového Jičína, 30 minut do Ostravy a 8 minut na letiště do Mošnova. Celý byt si můžete předem projít díky virtuální prohlídce. Byt volný dle dohody. Byt není možné převést do osobního vlastnictví, proto je nutné financovat z vlastních prostředků nebo hypotečním úvěrem se zástavou jiné nemovitosti – zajistím Vám optimální variantu financování. Vhodné i jako investice z důvodu, že v Příboře je velmi omezená nabídka pronájmů, ale poptávka ji razantně převyšuje. V případě, že hledáte něco trošku jiného, určitě mě sledujte na Facebooku na stránce: Tom Bušek – Váš realitní makléř. Pravidelně tam zveřejňuji nové zakázky přednostně, takže o nich budete vědět jako první.

Mapa

Cena

1.570.000,- Kč

V případě, že hledáte něco trošku jiného, určitě mě sledujte na Facebooku na stránce:  Tom Bušek – Váš realitní makléř. Pravidelně tam zveřejňuji nové zakázky přednostně, takže o nich budete vědět jako první.

Máte zájem o nemovitost?

Ptejte se na cokoliv.

Radniční 32, Hranice

tomas@tomasbusek.cz

605 543 750

For sale, luxurious flats, Teplice nad Bečvou, Czech Republic

Video tour

3D tour

Photo gallery

Properity description

We would like to present you an exclusive offer of seven luxurious flats in private ownership for sale. They are located in a residence in the center of the spa town Teplice nad Bečvou which is the oldest spa in Moravia dating back to 1553. It specializes on cardio rehabilitation, respiratory and rheumatic disorders, diabetes, muscular, skeletal and neurological disorders. The spa is also famous for its natural sources of mineral water rich in carbon dioxide. These flats are perfect for bigger families, as temporary housing for managers or as a good investment opportunity for further renting. We would like to provide you with an exclusive chance to own a part of a historical property located in a beautiful surroundings. The residence was built in 1934 and was designed by acclaimed Czech architects Oskar and Elly Oehler who were members of a famous international art movement “De Stilj” at the beginning of the 20th century. The movement was founded in 1917 in the Netherlands. The building was originally designed as a huge private home, it later served as an administrative headquarters for a nearby spa Teplice nad Bečvou. After a longer period of time in which it was not inhabited it was bought by a Dutch developer company specializing in reconstruction of historical buildings and renovating them for further use. The final project combines its historical inheritance with the most modern features of interior design and high specifications of luxury. During the process of reconstruction the company collaborated with various authorities responsible for protection of historical buildings.
We would like to offer you an extraordinary and luxurious place for living in a spa town with a very good transport accessibility to the center of the town Hranice and higway D1 (6km far) in a building which is listed among protected national historical buildings of the Czech Republic. Near the house there is a bus stop, a source of the local mineral water, cafés, a swimming pool, a spa colonnade, wellness center, solarium, bowling and other sport facilities and above all beautiful countryside. The distance to Olomouc is 40 km, to Ostrava 60 km, to Brno 120 km and to Prague 320 km. We can provide an optimal option of financing the deal. For further information or arranging a tour of the property please contact the real estate agent who highly recommends this exclusive offer!

Four room flat with a kitchen corner (4+kk) on the third floor

This four room flat covers 102.5 square metres and there are two bathrooms. Is it located on the last 3rd floor of the residence. There are two parking slots in the indoor garage belonging to it. Another thing belonging to the flat is a part of a beautiful garden surrounding the house (6600 square metres) and a cellar. The flat has a great layout and covers the whole space of the 3rd floor. The large living room is joint with the kitchen corner in a very modern way – the corner is ready to be equipped with a cupboard. There are three rooms and two bathrooms – the larger one is equipped with two washbasins, a shower, a bathtub, a toilet and a space for a washing machine and a tumbler, in the smaller one there is a washbasin, a shower and a toilet. One of the bedrooms is separated from the other rooms and together with the smaller bathroom creates a separate area providing privacy. There is an amazing view of the spa surroundings from the flat.

Map

Price

4,538,500 CZK
Are you interested in real estate?

Ask me anything.

Radniční 32, Hranice

tomas@tomasbusek.cz

605 543 750